Slægtshistorisk Forening, Århus - hjemmesidens logo

Henny Mikkelsen: Indvandringen i 1700-tallet

Via slægtsforskning fandt Henny Mikkelsen ud af, at hendes mand stammer fra de første sydtyske kolonister, der kom til Danmark i 1759. Det resulterede i, at hun besluttede sig for at formidle kolonisternes historie ved at skrive slægtskrøniken ”De Fremmede indvandringen i 1700-tallet, hvordan gik det?”

Det er næsten 200 års lokalhistorie og kartoffeltyskerhistorie, der er levendegjort. Romanen er bygget over rigtige personer og begivenheder. Man følger således slægtens spor gennem seks generationer både de dan­ske og de sydtyske slægtsgrene. Foredraget handler dels om baggrunden for slægtsromanen, altså kartoffeltyskernes historie, og dels om den proces, det har været at finde de kilder og historier, der er brugt til at omsætte slægtens historie til en roman.

Ved at benytte slaegt-aarhus.dk accepterer du brugen af cookies. Hvis du siger nej tak, er der måske dele af hjemmesiden der ikke vil virke.